Як правильно зробити витяжку в гаражі своїми руками

Робимо витяжку для гаража своїми руками

Гараж призначений для захисту автомобіля від викрадачів і несприятливих погодних умов. Однак неправильний мікроклімат в гаражі може стати причиною застою брудного, затхлого повітря, підвищеного рівня вологості і поганого самопочуття власника авто. Витяжка в гаражі допоможе уникнути виникнення таких неприємних явищ. Більшість автовласників облаштовують вентиляцію своїми руками, однак, перш ніж приступати до подібних робіт, необхідно знати, як правильно це робити.

Навіщо потрібна витяжка в гаражі?

Багато людей вважають, що в нежилому приміщенні робити вентиляцію необов'язково. Однак наявність витяжки для гаража необхідно, оскільки її відсутність може привести до таких наслідків:

 • при підвищеній вологості на металевих частинах кузова, електронних пристроях і деталях автомобіля осідає волога, яка призводить до корозії і появи цвілі і грибка всередині і зовні салону. Крім того, стелажі та інструмент, наявний в гаражі, також зі часи приходять в непридатність;
 • відсутність вентиляції сприяє накопиченню в приміщенні вихлопних газів і продуктів випаровування бензину або дизельного палива. Це може стати причиною погіршення самопочуття, виникнення головного болю, і навіть отруєння.

види вентиляції

Гараж може бути облаштований в підвальному приміщенні або на вулиці. Варіанти облаштування приміщення системою вентиляції в обох випадках практично однакові, проте підвальні і напівпідвальні гаражі необхідно оснащувати спеціальними витяжними системами, оскільки в таких приміщеннях повітря циркулює погано, в результаті чого утворюються неприємні запахи і вогкість. На фото зображений варіант організації вентиляції в підвальному приміщенні:

Існує три способи організації вентиляційної системи:

Природна. Даний вид вентиляції здійснюється шляхом циркуляції повітря через щілини в воротах і вікнах, а також через спеціальні вентиляційні отвори.

Примусова. Для облаштування гаража примусовою вентиляцією вентиляційні отвори обладнують спеціальними пристроями, які сприяють швидкому та ефективному виведенню з приміщення брудного повітря і забезпечують доступ свіжого.

Змішана. Являє собою природну вентиляцію в поєднанні з витяжною, коли для виведення відпрацьованого брудного повітря гараж обладнується спеціальної витяжкою.

Нормами Сніпа встановлено, що обсяг свіжого повітря, що надходить в гараж, повинен складати 180л на годину, а протягом доби повітря повинен повністю змінитися 6-10 разів.

Організація витяжки своїми руками

Облаштовуючи витяжку для гаража своїми руками, необхідно враховувати, що використовуються труби можуть бути зроблені з металу, пластику або з азбесту. При цьому їх діаметр буде залежати від обсягу повітря, який потрібно замінювати. Згідно з діючими нормами на 1 м² потрібно діаметр 15 мм. Наприклад, щоб облаштувати гараж площею 10 м² слід використовувати труби з поперечним перерізом в 150 мм.

Щоб зробити вентиляцію своїми руками, необхідно підготувати:

 • металеві решітки;
 • Труби на 100-200 мм;
 • витяжні вентилятори;
 • болгарку;
 • перфоратор;
 • герметик.

Процес монтажу своїми руками

  1. В першу чергу слід організувати в гаражі природну вентиляцію. Для цього виконується наступний розрахунок: наприклад, розмір гаража складає 6: 4 м, а його площа, відповідно, 24 м². Оскільки 1 м² площі потрібно діаметр 15 мм, слід помножити 24 м² на 15 мм. В результаті вийде розмір діаметра вентиляційних каналів – 36 см. Однак отримана величина актуальна лише в тому випадку, якщо гараж облаштований тільки однієї припливної витяжкою і одним припливним каналом. При наявності двох витяжок отриману величину (36) слід розділити на два.
  2. Розрахувавши, якого діаметру повинні бути труби, в стінах гаража робляться отвори відповідного розміру за допомогою перфоратора. Отвори для припливу робляться на висоті близько 15 см над підлогою.
 1. Витяжні отвори повинні розташовуватися на протилежній стіні нижче рівня стелі приблизно на 10-15 см. Далі в пророблений отвір вставляється труба, яка виводиться вище рівня даху на 50см і більше. Інтенсивність повітрообміну залежить від довжини труби, яка виступає над дахом: чим вона вища, тим більше ефективним буде повітрообмін всередині гаража.
 2. Отвори, які залишилися між трубами і стінами, необхідно заповнити герметиком. Для захисту воздуховода від попадання в нього сміття, сторонніх предметів і гризунів, використовуються металеві решітки, якими потрібно закрити кінці труб. Для захисту верхньої труби від потрапляння в неї дощу і снігу використовуються невеликі куполи.
 3. Коли облаштування природною вентиляцією буде готово, необхідно оснастити витяжні повітроводи вентиляторами. При цьому вентиляторами облаштовується тільки витяжка для гаража, а в припливні отвори повітря буде надходити природним чином. Купуючи вентилятори, бажано вибирати такі моделі, які працюють максимально тихо, оскільки в процесі експлуатації витяжної системи занадто гучна робота вентиляторів буде заважати автовласникові. На фото зображено витяжний пристрій, що використовується для забезпечення ефективного і швидкого відтоку повітря:

Слід зазначити, що припливні отвори можна зробити не в стіні гаража, а в нижній частині воріт. Для цього в воротах проробляються отвори, які закриваються металевими решітками. При цьому розмір отворів повинен бути більше діаметра витяжною труби в 2-3 рази.

Для прискорення процесу видалення повітря можна використовувати дефлеткор. Завдяки цьому пристрою, вмонтованому в повітропровід, створюється знижений тиск, що сприяє більш швидкому й ефективному висновку брудного повітря з приміщення. Щоб на дефлектори не утворився конденсат, його необхідно оснастити теплоізоляцією.

Витяжка для оглядової ями

Багато автовласників використовують оглядову яму не тільки для ремонтних робіт, але і для зберігання ключів, палива, масла, інструментів. Крім того, для зручності багато ями обладнуються електричним освітленням. Тому в ямі також необхідно підтримувати правильний мікроклімат.

Витяжка для гаража відрізняється від витяжки оглядової ями тим, що останню немає необхідності облаштовувати вентиляторами. Щоб підтримувати в ній правильний рівень вологості, досить встановити в кутах дві труби. Одна з них повинна розташовуватися дуже низько у дна ями, а інша – в протилежному кутку на висоті 10 см від верхнього рівня ями. Для захисту воздуховода від сміття його кінці обладнуються спеціальними гратами.

Слід пам'ятати, що взимку з оглядової ями в гараж виділяється велика кількість вологи, яка через холод практично не випаровується. Тому досвідчені автовласники завжди в холодну пору року заривають яму дерев'яними дошками.

Нехтування таким моментом, як організація витяжки для гаража, може привести до досить неприємних наслідків. Тому кожен автовласник повинен знати, як зробити витяжку в гаражі своїми руками, як правильно розрахувати обсяг повітря, який повинен надходити в приміщення, і труби якого діаметру необхідно використовувати.