Як розрахувати обсяг води в трубі

Як правильно вирахувати обсяг води в трубі

При будівництві водопроводу, септика або газопровідної магістралі потрібно провести обчислення обсягу води заповнюється трубопроводу. Цей показник допоможе правильно підібрати розширювальний бачок, місткість якого повинна бути не більше 10% всієї води, що знаходиться в трубах. У маркуванні виробів розміри можуть зазначатися в дюймах, тому перед розрахунками їх переводять в сантиметри.

Навіщо може знадобитися розрахунок води в трубі

У водопровідній системі приватного будинку знаходяться магістраль з труб, радіатори, запасник для рідини – мембранний бак, а також бойлери, котел та інші прилади. Тепла підлога являє собою систему з викладеної металопластикової магістралі, що містить теплоносій в певному обсязі. Щоб повністю заповнити систему і знати, скільки купити дистильованої води, потрібно заздалегідь порахувати її загальний обсяг.

При заповненні опалювальної системи антифризом або інший незамерзаючої рідиною з метою економії необхідно знати обсяг труби. При покупці концентрованого антифризу його потрібно буде розбавити наполовину, тому більшу кількість рідини обійдеться дорожче, та й концентрація буде розрахована неправильно.

При розрахунку обсягу використовується:

  • внутрішній діаметр стінок труб;
  • довжина ділянки або всієї магістралі.

Крім магістралі необхідно враховувати внутрішній об'єм таких приладів:

  • Мембранного бака. Цю інформацію можна прочитати в технічному паспорті або перевірити самостійно, заливши в нього певну кількість рідини.
  • Радіаторів. Ці дані також знаходяться в паспорті виробу. Обсяг однієї секції множать на їх кількість по всьому будинку.
  • Різні вузли, складні розводки, колектори також містять певний обсяг рідини, який важко порахувати через великої кількості арматури, перехідників, кранів.

Третій показник зазвичай не враховують, тому що це кількість вважається похибкою і особливо не впливає на роботу водопровідної та опалювальної системи.

для каналізації

Важливо порахувати обсяг води в трубі і потенційні можливості магістралі при облаштуванні септика, так як недолік діаметра може призвести до поганого відтоку рідини з дому і засмічення каналізації. Якщо кількість побутових приладів в будинку по витраті води перевищує можливості каналізаційних труб, рідина буде заповнювати магістраль повністю. Якщо вони при цьому не утеплені, взимку можливе замерзання стоків всередині і блокування магістралі. Крижана пробка також може спровокувати розрив труби в слабкому місці, наприклад, на стиках або різких поворотах. Обсяг чавунних каналізаційних труб повинен бути більше, так як чавунна поверхня шорстка зсередини і поступово в ній накопичується мул – шар органіки, який звужує просвіт і впливає на пропускну спроможність магістралі. Пластикові труби в цьому відношенні краще – вони ідеально гладкі всередині, органічні частки не можуть прикріпитися до стінок, тому розрахунковий обсяг можна додатково не збільшувати.

для свердловини

Важливо розрахувати обсяг рідини в свердловині, так як її дебіт (продуктивність) повинен забезпечувати потрібний обсяг за одиницю часу, інакше побутові прилади будуть працювати погано. Потрібно враховувати кількість кранів в будинку – кожен з них за годину здатний видати половину кубометра рідини. Обсяг свердловини враховується при підборі потужності насоса – якщо дебіт менше продуктивності насосної станції, вона буде викачувати воду повністю. Так можна привести обладнання в непридатність. За правилами потужність насоса не повинна перевищувати дебіт свердловини.

Дебіт здатний змінюватися в залежності від пори року: влітку рідини менше, якщо свердловина харчується від верховодки; менше змінюється, якщо труба закладена в грунтові води і практично не змінюється, якщо буріння проводилося на вапняк – свердловина глибока артезіанська.

Як правильно розрахувати обсяг води в трубі

При розрахунках рекомендується самостійно перевіряти розміри внутрішнього перетину труб за допомогою штангенциркуля. Якщо вимірювальне пристрій не призначений для вимірювання внутрішнього діаметру, тоді міряють окремо зовнішній і товщину стінки, а потім з більшого віднімають менше – це і буде шукане число. Його і потрібно використовувати в розрахунковій формулі. Обсяг рідини обчислюють за допомогою наступних чисел:

  • r – радіус внутрішньої окружності, діаметр ділять на 2;
  • число π (пі) – постійна математична величина, яка є відношенням довжини кола до його діаметру і дорівнює 3,14;
  • 100 см – довжина ділянки труби, по якому проводиться розрахунок, можна взяти інше значення.

Обсяг обчислюють в метрах кубічних за формулою: V = 100 x πr2. За такою ж формулою можна вирахувати внутрішній обсяг септика циліндричної форми або мембранного бака.

Щоб перевести довжину ділянки водопровідної труби в літри, потрібно обсяг помножити на 1000, так як в 1 кубометрі 1000 литров води. Вага води в трубі об'ємом 1 кубічний метр дорівнює 1 тонні.

При розрахунках фактичних показників потрібно мати на увазі, що пропускна здатність труби залежить також від матеріалу, з якого вона виготовлена. Наприклад, пластикові вироби мають більшу пропускну здатність, а сталеві на порядок менше через наявність шорсткостей всередині. Тому обчислення робляться на кожну ділянку окремо, якщо вони виготовлені з різних матеріалів.

Ще один важливий показник – одиниця виміру. У Трубопрокат використовуються дві: в міліметрах і дюймах. Дюйм – це 25,4 мм або 2,54 см.

Таблиця розмірів труб в дюймах / міліметрах: