Як зробити тепловий насос своїми руками з холодильника

Як зробити тепловий насос своїми руками з старого холодильника: креслення, інструкція та поради по збірці

В останні десятиліття у власників будинків з'явився досить великий вибір систем опалення. Уже необов'язково підключатися до централізованих мереж і використовувати традиційні джерела. Можна вибрати обладнання, яке працює на альтернативній енергії, але його головний недолік – дорожнеча. Чи згодні?

Втім, якщо спорудити тепловий насос своїми руками з старого холодильника, систему можна істотно здешевити. А ми розповімо вам як це зробити.

У статті ми підібрали найпростіші рішення і забезпечили їх докладними кресленнями і схемами. Тому для домашнього умільця розібратися в них не складе труднощів. Крім того, тут ви знайдете покрокову інструкцію з виготовлення опалювального обладнання. А розміщені відеоролики розкажуть про конструктивні особливості теплового насоса і особливості його підключення.

Наскільки вигідно використання теплового насоса?

Теоретично у будь-якої людини є великий вибір джерел енергії. Крім природного газу, електрики, вугілля, це ще й вітер, сонце, різниця температур грунту і повітря, землі і води.

На практиці вибір обмежений, тому що все впирається у вартість устаткування і його обслуговування, а також стабільність роботи і терміни окупності установок.

Кожен з джерел енергії має як переваги, так і серйозні недоліки, що обмежують його використання.

Установка опалювальної системи з теплонасосом – це вигідно з точки зору зручності експлуатації. Під час роботи обладнання немає шуму, сторонніх запахів, не потрібна установка димоходів або інших допоміжних конструкцій.

Система енергозалежна, але для роботи теплового насоса потрібно мінімальну кількість електрики.

Самі теплові установки надзвичайно економічні і не вимагають особливих витрат на обслуговування, але їх первісна вартість дуже висока.

Далеко не кожен власник будинку або дачі може дозволити собі покупку такого дорогого обладнання. Якщо зібрати його самостійно і використовувати деталі від старого холодильника, можна істотно заощадити.

Саморобні установки обходяться буквально в копійки, а їх використання дозволяє помітно економити.

Єдиний нюанс: продуктивність саморобок невисока, і вони не можуть бути повноцінною заміною традиційним системам опалення. Тому їх часто використовують як додаткові або альтернативні варіанти опалення.

5 основних вигод для власників установок

До переваг систем обігріву з тепловими насосами відносять такі:

  1. Економічна ефективність. При витратах 1 кВт електричної енергії можна отримати 3-4 кВт теплової. Це усереднені показники, тому що коефіцієнт перетворення тепла залежить від типу обладнання та особливостей конструкції.
  2. Екологічна безпека. При роботі теплової установки в навколишнє середовище не потрапляють продукти згоряння або інші потенційно небезпечні речовини. Устаткування Озонобезпечні. Його застосування дозволяє отримати тепло без найменшої шкоди для екології.
  3. універсальність застосування. При установці систем опалення, які працюють від традиційних джерел енергії, власник будинку потрапляє в залежність від монополістів. Сонячні батареї і вітрогенератори не завжди рентабельні. Зате теплові насоси можна встановлювати де завгодно. Головне – правильно вибрати тип системи.
  4. багатофункціональність. У холодну пору року установки опалюють будинок, а в літню спеку здатні працювати в режимі кондиціонерів. Устаткування застосовують в системах ГВС, підключають до контурів теплої підлоги.
  5. Безпека експлуатації. Теплонасоси не потрібно паливо, при їх роботі не виділяються токсичні речовини, а гранична температура вузлів устаткування не перевищує 90 градусів.Ці опалювальні системи не небезпечніше холодильників.

Ідеальних приладів не існує. Теплові насоси надійні, довговічні і безпечні, але їх вартість безпосередньо залежить від потужності.

Якісне обладнання для повноцінного обігріву та гарячого водопостачання будинку 80 м.кв. обійдеться приблизно в 8000-10000 євро. Саморобки малопотужні, їх можна використовувати для опалення окремих кімнат або підсобних приміщень.

Теплонасоси здатні прослужити 30 років і більше. Особливо рентабельно їх застосування для ГВС, а також в комбінованих опалювальних системах, що включають теплі підлоги.

Устаткування надійно і рідко ламається. Якщо воно саморобний, то важливо підібрати якісний компресор, найкраще – від холодильника або кондиціонера перевіреної марки.

Типи теплонасосів для опалення будинку

Розрізняють компресійні і абсорбція теплонасоси. Установки першого типу найбільш поширені, і саме такий тепловий насос можна зібрати з холодильника або старого кондиціонера, використавши готовий компресор.

Також будуть потрібні розширювач, випарник, конденсатор. Для роботи абсорбційних установок необхідний абсорбент-хладон.

По виду джерела тепла установки бувають повітряними, геотермальними, а також використовують вторинне тепло (наприклад, стічних вод і т.п.).

У вхідному і вихідному контурах використовують один або два різних теплоносія, і в залежності від цього виділяють такі типи обладнання:

Система може бути ефективною тільки в тому випадку, якщо споживає менше енергії, ніж віддає. Цю різницю називають коефіцієнтом перетворення. Він залежить від багатьох факторів, але найбільш значимий – температура теплоносія вхідного і вихідного контурів. Чим більше різниця, тим краще працює система.