Які бувають металеві з’єднувальні хомути

Які бувають металеві з'єднувальні хомути: відмінності кріпильних елементів від ремонтних

Час читання: 5 хвилин Немає часу?

Відправимо матеріал вам на e-mail

Металевий хомут як елемент кріплення або пристосування, що використовується для ремонтних робіт, знайшов широке застосування в різних сферах життєдіяльності людини – від монтажу і ремонту трубопроводів різного призначення до використання в побутовій техніці і транспортних засобах різних видів. Мало хто знає, які бувають металеві з'єднувальні хомути і як їх правильно використовувати. Розглянемо докладніше всі моменти, пов'язані з використанням таких кріплень в огляді редакції HomeMyHome.ru.

Різні марки виробів розрізняються по геометричних розмірах, типу фіксації і конструкції

Чим відрізняються кріпильні моделі від ремонтних

Хомути, що виготовляються нашою промисловістю, за своїм призначенням класифікуються як кріпильні та ремонтні, і в самій назві визначено їх призначення, що є основним їх відмінністю. Кріпильні моделі призначені для фіксації трубопроводів в заданому місці розташування для подальшої експлуатації.

Їх основними функціями є:

 • міцність і надійність фіксації монтованих труб;
 • простота виконання монтажу і тривалі терміни експлуатації;
 • запобігання поперечних зсувів трубопровідної системи при можливості поздовжнього переміщення в процесі використання.

Кріпильні вироби повинні забезпечувати надійну фіксацію трубопроводів в місцях їх прокладки

Ремонтні хомути використовуються для ремонту труб в разі, коли неможливо виконати усунення пошкодження іншим способом, або це слід зробити швидко, без зупинки циркуляції рідини в пошкодженому трубопроводі. Основними вимогами, що пред'являються до ремонтних моделям, визначальним їх призначення, є:

 • простота використання і можливість швидкого виконання монтажних робіт;
 • надійність і тривалі терміни експлуатації.

З використанням ремонтних моделей можна відремонтувати труби, виготовлені з різних матеріалів: сталь і пластик, азбестоцемент або чавун при різних видах пошкоджень: свищі і переломи, тріщини, механічні пошкодження та інші несправності.

Ремонтні моделі з нержавіючої сталі забезпечать швидке виконання ремонтних робіт і не зіпсують візуальне сприйняття приміщення, де будуть встановлені

Металеві сталеві хомути для кріплення труб

Кріпильні хомути виготовляються з різних видів металу і відрізняються від геометричних розмірів, конструкції і типу фіксації.

Основні технічні параметри і матеріал виготовлення

При виготовленні металевих хомутів використовується нержавіюча або вуглецева сталь з нанесенням захисного шару від корозії (цинк або інший матеріал). Основними технічними характеристиками подібних виробів є:

 • типорозмір, який визначає діаметр закріплюється труби (вимірюється в дюймах);
 • товщина (вимірюється в мм);
 • розмір сполучної гайки (якщо така є);
 • робоче навантаження (вимірюється в кілоньютонах);
 • руйнівне навантаження (вимірюється в кілоньютонах).

Конструктивно елементи кріплення можуть підтримувати різну кількість труб одночасно при їх паралельному прокладанні

Конструкційні форми і тип фіксації

Тип фіксації, передбачений на виробі, визначає вид трубопроводу, на якому може бути використана конкретна модель, а також його призначення. Фіксація буває двох видів:

 • жорстка (нерухома) – виконується в місцях вигинів і розгалужень в системах водопроводу і каналізації;
 • плаваюча (рухлива) – використовується в мережах опалення та гарячого водопостачання, де можливі поздовжні переміщення труб в процесі експлуатації, пов'язані зі зміною температурного режиму роботи систем.

За конструкцією (формою) металеві кріпильні хомути бувають наступних видів:

 • роз'ємне кільце;
 • два півкільця;
 • скоба U-подібної форми.

Скоба U-подібної форми виготовляється для кожного типорозміру труб, що дозволяє підібрати необхідний елемент кріплення для трубопроводів різного діаметру

Види обтискних металевих хомутів для труб

Вид обтискних металевих виробів визначає їх призначення і конструктивні особливості. Їх можна класифікувати наступним чином:

 • спіральні – для фіксації необхідно повернути за годинниковою стрілкою або проти неї, використовуються на водопровідних мережах, виконаних з армованих пластикових труб;

Хомут типу «посилений кріплення»

 • дротове кріплення – виконаний у вигляді декількох кілець з дроту, з'єднаних механізмом для їх стягування;

Хомут черв'ячного типу

Хомути типу «посилений кріплення» ще називаються силовими шарнірними пристроями, що обумовлено їх конструкцією і принципом роботи елемента кріплення. Черв'ячні моделі можуть іменуватися як стрічкові металеві хомути, що також пов'язано з їх конструкцією. Дротові вироби можуть іменуватися як спіральні, тому при виборі моделі необхідно орієнтуватися в цих найменуваннях. Всі види хомутів можуть випускатися в посиленому виконанні, що виражається в розмірах використовуваних матеріалів (товщина і діаметр), а також конструкції стягають механізмів.

Хомут пружинний, самозажімние

Стандартні розміри обтискних моделей

Типорозміри хомутів, а також технічні вимоги, що пред'являються до них, регламентовані ГОСТ 28191-89 «Хомути затискні для рукавів. Технічні умови". Основні розміри виробів різного виду зведені в наступну таблицю:

Хомут дротяного (спірального) виду

Особливості обтискних моделей для труб великого діаметра

Відмінною особливістю обтискних моделей, на яку слід звернути увагу при їх виборі для труб великого діаметра – це товщина бандажа, що є манжетою, що захищає трубу від пошкодження в процесі її установки. При виготовленні манжети використовується рифлена гума, яка не тільки запобігає можливому пошкодження трубопроводів під час затягування хомутів, а й сприяє зниженню вібрації і рівня шуму під час експлуатації трубопровідних мереж.

Ремонтні хомути для трубопроводів

Моделі, призначені для виконання ремонтних робіт, класифікуються за конструкцією і матеріалом, з якого вони виготовлені.

Двостороння модель ремонтного пристрої

Основними технічними показниками, визначальним можливості використання цього ремонтного пристосування, є:

 • робочий діаметр – визначає типорозмір труби, на якій він може бути використаний;
 • довжина – визначає розмір, на якому може розміститися і усунути несправність конкретна модель пристосування.

Основним документом, який регламентує виробництво та використання ремонтних хомутів, є ГОСТ 24137-80 «Деталі кріплення трубопроводів. Хомути. Конструкція і розміри », а також ГОСТ 28191-89« Хомути затискні для рукавів. Технічні умови".

Односторонні вироби для труб різного діаметру

Відповідно до класифікації ремонтні хомути підрозділяються:

 • За конструкцією на:
 • односторонні – являють собою U-подібну стрічку з перфорацією у верхній частині, за допомогою якої виконується фіксація хомута на трубопроводі;
 • двосторонні – виконані у вигляді двох однакових половинок у вигляді півкілець, що з'єднуються на трубі за допомогою кріпильних елементів;
 • багатоскладові – складаються з декількох сегментів і використовуються на трубопроводах великого діаметру.
 • За матеріалами на:
 • сталеві – виготовляються з різних видів сталі (вуглецевої, нержавіючої, легованої) і відрізняються стійкістю до корозії і тривалими термінами експлуатації;
 • чавунні – виготовляються з литого чавуну, відрізняються зносостійкістю і міцністю.

Установка двостороннього ремонтного вироби на трубу великого діаметру

Крім цього, при виборі ремонтної моделі необхідно пам'ятати, що тиск в побутових трубопровідних мережах може досягати 10 атмосфер, а температура теплоносія – 120˚С.

Металеві хомути для шлангів

При використанні шлангів як трубопровідної системи для їх з'єднання використовуються вироби черв'ячного типу і пристрої типу «посилений кріплення», про які було написано вище. Для шлангів високого тиску найкраще підійде серія «посилений кріплення», тому що хомути даного виду є найбільш міцними, як в плані своєї конструкції, так і по відношенню до сполучення елементів трубної системи.

З'єднання шлангів високого тиску з використанням моделі черв'ячного типу

Різні види хомутів виробляє велику кількість вітчизняних компаній, як спеціалізуються на виробництві кріпильних елементів і подібних конструкцій, так і тих, для яких ця продукція є супутньою, що виготовляється з відходів основного виробництва. Різноманітність видів і моделей, призначених для різного типу використання та експлуатації, дозволяє вибрати і придбати необхідний виріб, що відповідає всім пропонованим до нього вимогам в заданому ціновому діапазоні.

Відео: які хомути краще

Економте час: добірні статті щотижня по пошті