Перфорована дренажна труба сфера застосування, технічні характеристики і ціна

Принцип роботи дренажної труби з перфорацією

Дренажні труби з перфорацією забезпечують відведення води, збирають вологу з території ділянки і транспортують її. При установці фільтра каналізаційна система захищена від грязьового засмічення.

Сфера застосування і принцип дії

Дренажна система надійно захищає фундаментні основи будівель, а також не дозволяє дощовим і ґрунтовим водам накопичуватися на ділянці. Особливо це важливо для територій, розташованих в безпосередній близькості від боліт, вологою низині або поруч з водним об'єктом, а також при високому рівні грунтових вод.

Завдяки зниженню вологості на стінах будинків не стане утворюватися цвіль. Територія захищена від утворення калюж, полою в холодну пору. У садах і городах рослини не постраждають від надлишку вологи і не загинє.

Найбільш ефективно застосовувати для дренажних систем перфоровані труби з полімерів в геотекстиль. Принцип роботи перфорованої дренажної системи полягає в наступному:

 1. Вода з поверхні і з грунту потрапляє в каналізаційну систему через перфорацію.
 2. Стоки відводяться по трубі в криничний резервуар.
 3. Футляр з геотекстилю або геоткані виконує роль фільтра від сміття і піску.

Труби продаються вже з фільтраційної оболонкою або обмотуються матеріалом безпосередньо перед укладанням в траншею. Без цього система буде постійно засмічуватись і не зможе працювати нормально.

Технічні характеристики

Матеріалом для виготовлення відрізків трубопроводу служать:

 • поліетилен (ПНД, ПВД);
 • поліпропілен;
 • полівінілхлорид.

Раніше застосовували азбестоцементні і керамічні вироби, але зараз використовують полімерні варіанти перфорованих труб. Вони легше, простіше в монтажі, дешевше і більш стійкі до негативних зовнішніх впливів. При своєму малій вазі вони володіють високими характеристиками жорсткості, які надають їм спеціальні ребра, що сприяють рівномірному розподілу навантаження навіть на великій глибині.

Полімерні труби бувають одношаровими або двошаровими, найчастіше з гофрованої поверхнею. При невеликій товщині стінок вони не втрачають жорсткість. Саме з цієї причини навіть вироби великого перерізу мають порівняно невеликою масою, що значно полегшує установку.

У трубопроводів з двох шарів внутрішня поверхня робиться гладкою, що дозволяє сміттю переміщатися і знижує можливість засмічення системи. Моделі, виконані в один шар, мають гофру всередині і зовні. Вони гнучкіше, тому підходять для створення дренажу біля будівель.

Завдяки підвищеній жорсткості проведення двошарових трубних виробів може проводитися на глибину до 6 метрів. Одношарові труби мають обмеження до двох метрів.

Перфорируют труби повністю або частково. У першому випадку отвори розташовуються на відстані в 60 градусів по колу, відповідно по перетину розташоване по 6 перфораційних отворів в 1,3 мм. Відносно часткової перфорації передбачено всього лише три отвори по колу вироби, що сприяє більш швидкому відведення стічної води.

Труби виробляються шести і дванадцятиметровій довжини або в рулонах. Трубопроводи розрізняють і за величиною перетину. Типорозміри – 110, 160, 200 мм. Для присадибних ділянок рекомендовані моделі діаметром 110 мм.

Популярністю користуються плоскі дренажні труби, також з перфорацією і в фільтрі. У них вище міцність на стиск, тому систему можна закласти біля самої поверхні і заощадити на земляних роботах. Плоскі моделі компактніше згортаються, що спрощує транспортування. При всій економічності відводять воду нітрохи не гірше.

Вибір конструктивних елементів

Основними критеріями для підбору деталей дренажної магістралі є ступінь жорсткості і розташування перфорації.

Перший показник залежить від глибини закладки трубних магістралей: вони повинні витримувати тиск шару землі, що знаходиться зверху. При придбанні труб зверніть увагу на маркування, яке вказує на клас жорсткості:

 • SN 2-4 підійдуть для глибини до 3 м;
 • SN 6 – до 4 м;
 • SN 8 – до 10 м.

Додатково потрібно враховувати глибину проходження підземних джерел, обсяг опадів і метод монтажу дренажного комплексу. Ці показники враховують при виборі схеми перфорації. Якщо отвори пролягають по всій поверхні навколо труби, вона вибирається для зниження рівня підземних вод, відведення наслідків злив і снігопадів.

Для лівневок підійдуть вироби з перфорацією сегментів по третині або двом третинам кола. Отвори на половині кола характерні для універсальних трубопроводів.

Підбираючи труби, необхідно враховувати і їх вартість. Ціна за погонний метр дренажних труб з перфорацією в геотекстиль залежить від розмірів і виробника. В середньому метр трубопроводу перетином 110 мм коштує 55 рублів, 160 мм – 110 рублів і 200 мм – 185 рублів. У плоских труб ціна за погонний метр стартує від 75 рублів.

Правила укладання та монтажу

Перфорований трубопровід можливо укласти відкритим способом на поверхні. У ролі дренажної системи виступають канали, ЖЕЛОБНАЯ або трубні відрізки з отворами у верхній третині, встановлені на глибину не більше півметра. Їх можна залишити відкритими, закрити гратами або засипати щебенем, який виконує функцію фільтру. Метод застосовується при влаштуванні зливової каналізації вздовж автодоріг і пішохідних доріжок, по периметру будівель.

Більш поширена закрита технологія монтажу, що передбачає поглиблення труб в грунт. При облаштуванні глибинної дренажної системи з'являється можливість відведення підземних течій, розташованих вище рівня укладання труб. Подібна методика підійде для осушення землі і переміщення води від місць, де вона накопичується, – відсотків, літнього душу, лазні або басейну.

Етапи монтажу системи:

 1. Складіть схему магістралей і розмітьте територію.
 2. Викопайте траншею на потрібну глибину з урахуванням стану землі, рівня підземних течій і класу навантаження обраних труб. Рів повинен бути ширше зовнішнього діаметра трубопроводу на 40 см. Канава робиться з нахилом в три градуси до стічний отвір.
 3. На дні траншеї викладіть піщано-гравійну подушку. Товщина піщаного шару – не менше ніж 100 мм з урахуванням ущільнення, верхній щебеневий шар – не менше ніж 200 мм.
 4. З'єднайте трубні відрізки муфтами.
 5. Перевірте нахил за допомогою натягнутого уздовж всього трубопроводу звичайного шнура.
 6. У точках поворотів і місцях перепадів обладнайте ревізійні колодязі з кришками, щоб проводити чистку і контролювати стан дренажної системи.
 7. Засипте труби спочатку щебенем, потім піском, а потім шаром грунту. Іноді засипка ведеться тільки щебінкою або керамзитом.

Стоки виводяться у відкритий водний об'єкт або дощову каналізацію. На кінці зливних труб встановлюється зворотний клапан. У разі неможливості забезпечення такого виходу, потрібно створити збірний колодязь, з якого час від часу відкачується зібралася рідина.

Грамотний вибір трубопроводу з перфорацією і правильний монтаж дозволить значно збільшити термін служби і ефективність дренажної системи.