Підсвічування сходів – яку систему краще вибрати

Підсвічування сходів: варіанти підсвічування на ступенях з датчиком руху

Наявність двох або більше поверхів в приватному будинку вже саме по собі говорить про те, що в ньому ніяк не обійтися без сходів. Ну а самі сходи в таких умовах найчастіше виконують не тільки функціональну роль, але і є декоративним елементом інтер'єрного оформлення.

Підсвічування сходів – яку систему краще вибрати?

При проектуванні і будівництві таких міжповерхових переходів береться до уваги безліч різноманітних нюансів. І перше, що необхідно враховувати, приступаючи до подібних робіт – це забезпечення максимально безпеки експлуатації створюваної конструкції. У це поняття можна включити такі моменти, як комфортні для підйому по висоті і ширині неслизькі ступені, оптимальний кут нахилу сходових маршів, зручні і міцні огорожі. А ще один параметр безпеки – ефективна підсвічування сходів. Зрозуміло, що освітлення сходових маршів всередині приватного будинку має ще грати і декоративну роль, тобто органічно вписуватися в загальний стиль оздоблення приміщень.

Дізнайтеся, як оформити простір під сходами своїми руками, з нашої нової статті на нашому порталі.

Далі мова і піде саме про забезпечення підсвічування цих міжповерхових переходів, яка може бути облаштована різними способами, і з застосуванням різних освітлювальних приладів.

Типи сходів і оптимально підходить для них освітлення

Сходи в приватному будинку можуть відрізнятися між собою, тому і способи їх висвітлення підбираються під їх тип. Міжповерхові переходи можна розділити на кілька різновидів як за матеріалом їх виготовлення, так і за особливостями конструкції.

Для початку варто розглянути відмінності за матеріалами виготовлення, з яких сьогодні найчастіше зводяться сходи.

Дерев'яні сходи з вбудованим підсвічуванням ступенів

 • Камінь і деревина вже багато століть вважаються основними матеріалами для будівництва сходових конструкцій. Традиційною для російського зодчества є, безумовно, натуральна деревина, яка практично не мала «конкурентів» і застосовувалася для побудови як внутрішніх, так і зовнішніх сходів. Бо камінь споконвіку використовувався для цієї мети в країнах Європи. Звідси, в принципі, і визначалися інтер'єрні та екстер'єрні архітектурні стилі.

У наш час камінь «в чистому вигляді» використовується вже нечасто. Його в основному застосовують тільки для облицювання бетонних і цегляних сходів. Дерево ж нітрохи не здало своїх позицій – з нього виготовляють конструкції повністю, або так само застосовують для облицювання ступенів, виконаних з інших матеріалів.

Дерев'яні сходи відмінно підходять не тільки для російської класики і екостилю, але і для будинків, побудованих і оформлених в таких напрямках, як «шале», «етніка», «кантрі» і інших, їм подібних.

Вибираючи для побудови в будинку сходи з деревини, яку планується оснастити підсвічуванням, необхідно враховувати, що матеріал відноситься до групи високої горючості – Г 4, тому електропроводка, що підводить харчування до освітлювальних приладів, повинна бути добре ізольована. Крім того, для сходів з цього матеріалу необхідно підібрати світильники з лампами, які не нагріваються сильно, і краще за все застосовувати слабкострумові системи. Наприклад, для підсвічування дерев'яних конструкцій не слід використовувати звичні для всіх лампи розжарювання, навіть невеликої потужності, так як вони небезпечні саме внаслідок високотемпературного нагріву.

Деревина, що застосовується для виготовлення сходів з підсвічуванням, повинна бути оброблена розчинами-антипіренами, які роблять матеріал більш стійким до високих температур, що значно знижує ймовірність загоряння через перегрів.

 • Метал, пластик, скло та інші матеріали.

Повністю металеві сходи також мають «багату історію», проте, останнім часом вони не користуються особливою популярністю. Це пояснюється рядом причин, до яких в тому числі можна віднести велику вагу конструкції, високу вартість матеріалу та роботи майстра, не дуже хороші показники в плані безпеки експлуатації – наприклад, чисто металеві сходи можуть бути досить слизькими або травмонебезпечними.

Дуже оригінальна сходи – поєднання металу і скла з ефектним підсвічуванням ступенів знизу

Тому метал найчастіше комбінують з іншими матеріалами, виготовляючи з нього каркас, на який закріплюються дерев'яні, скляні або ж пластикові ступені. Ці варіанти сходів відмінно підходять для сучасних стилів мінімалізму, таких, як хай-тек, техно, лофт і інших.

Ціни на підсвічування для сходів

Не можна не згадати сходи, в конструкції яких використовуються металеві деталі, виконані за технологією кування. Такі переходи можуть використовуватися в класичних стилях інтер'єрного оформлення. А для підсвічування маршів в подібних «ансамблях» найбільш доречними стають зовнішні світильники, такі як люстри або настінні бра.

Говорячи про комбінованих конструкціях, необхідно також пам'ятати про горючості деяких матеріалів, наприклад, деяких видів пластику, який, при нагріванні може не тільки плавитися, а й виділяти токсичні випари.

Метал ж – хороший провідник електрики, тому вся кабельна розводка, замаскована в металевих елементах конструкції, повинна бути укладена в додаткову спеціальну гнучку ізоляцію.

Тепер перейдемо до короткого розгляду типів сходів по їх конструкції.

Маршові сходи – мабуть, найзручніша для частого використання

 • маршові сходи. Цей тип сходів можна назвати найпростішим для спорудження, тому їх найчастіше вибирають для установки в приватному будинку, звичайно ж, якщо дозволяє площа. Залежно від висоти будівлі і кількості його поверхів, сходи можуть мати один марш або кілька. Подібні конструкції найбільш комфортні в експлуатації, і для них підходять найрізноманітніші види подсветок.
 • гвинтові сходи. Якщо площа приміщення недостатньо велика для повноцінної маршової конструкції, то для підйому на другий поверх або на горище нерідко облаштовується гвинтові сходи. Ця конструкція – найбільш компактна, і при бажанні її можна вмістити на площі всього в 1,2 ÷ 1,5 кв. м.

Сходинки гвинтових сходів закріплюються на стійці спиралевидно, за принципом різьблення гвинта – звідси і пішла її назва.

Є у цього типу конструкцій чимало суттєвих недоліків, але ось облаштувати її підсвічування – набагато простіше, ніж будь-яких інших. Освітлювальні прилади можуть бути закріплені на її центральній осьової стійці або ж по стінках товщини горищного перекриття і спрямовані вниз. Тому освітлення гвинтових сходів можна повноцінно організувати навіть після того, як вона буде побудована, анітрохи не порушуючи цілісності її деталей.

Відмінне рішення для сучасних інтер'єрних стилів – сходи на больцах як ніби взагалі не «краде» простору в приміщенні

 • Сходи на больцах. Цей тип сходової конструкції виглядає «невагомим», немов «ширяє в повітрі». Її ступені закріплюються в двох точках: з одного боку – на стіні, а з іншого – на больцах, тобто своєрідних стійках, що стоять між ступенями.

Подібні сходи не мають пріступців, що робить їх «прозорими», залишаючи в приміщенні максимум природного світла. Це якість особливо важливо для сучасних стилів мінімалізму, де на першому плані завжди стоїть – зберегти якомога більше вільного простору.

Сходинки цього типу сходів виготовляються з будь-якого матеріалу, за бажанням власника, але каркас, на якому вони утримуються, як правило, зроблений з металу.Прилади освітлення подібної конструкції можуть бути встановлені під її ступенями, вбудовані в них, або ж розміщені на стіні.

Існують і інші типи сходів, які об'єднують в собі елементи описаних вище різновидів. Наприклад, міжповерхових перехід, що складається з двох маршів, може мати (замість майданчика між ними) забіжні щаблі, виконані за принципом гвинтової конструкції.

Поєднання маршових сходів з «гвинтовим» ділянкою з забіжних ступенів

Тип сходів зазвичай визначається площею будинку і місця, яке можливо виділити під її установку, а також стильовим рішенням інтер'єру.

Способи освітлення сходів

Буває так, що сходи на другий поверх цілком може стати єдиним декоративною прикрасою холу або невеликого передпокою. Тому підсвічування повинна вигідно виділяти її естетичні сторони.

Дерев'яна двухмаршевая сходи з підсвічуванням ступенів

Освітлення сходів або її окремих ділянок може включатися в ручному режимі, тобто від звичайного клавішного вимикача, або ж автоматично. Автоматичне управління підсвічуванням в різних областях будівлі входить у функції системи «розумний дім», або ж може бути встановлено окремо, на окремо взятій ділянці.

Ціни на дерев'яні сходи

автоматичне підсвічування

Автоматичне управління підсвічуванням – надзвичайно зручна опція, що значно спрощує експлуатацію освітлювальних приладів. Функціонувати воно може по-різному – реагуючи на рух в приміщенні або в позначеній зоні, на дотик до певної деталі конструкції, спрацьовує від бавовни або голосової команди. При цьому освітлення може працювати в одному режимі, тобто буде мати тільки одну ступінь інтенсивності, або ж світло буде включатися і вимикатися плавно, з затримкою за часом.

Автоматична система включення підсвічування може включати в себе різні інструменти управління, в залежності від вибору способу або режиму її функціонування:

Датчик руху включить вбудовані або підключені до нього світильники тільки в разі переміщення по сходах людей

 • Датчик руху призначений для автоматичного вмикання освітлення сходів при появі в приміщенні людини. Як тільки підйом або спуск по сходах завершено, світло через певний період часу гасне самостійно. Зазвичай часовий період становить 20 ÷ 25 секунд. Використовуючи цей датчик, краще буде вибрати один режим роботи освітлення.

Підсвічування з датчиками руху, якщо прилади мають захищений від вологи корпус, в рівній мірі добре підходить і для зовнішніх, і для внутрішніх сходів будинку

 • таймер часувстановлюється в тих випадках, коли зручніше, щоб освітлення включалося в певний час. Наприклад, тоді, коли вся сім'я перебуває в будинку – це найчастіше вечірні години.
 • Датчик навантаження або дотикуспрацьовує, наприклад, якщо на нього чиниться зовнішнє навантаження. Тобто, світло може включатися, наприклад, якщо хтось починає рух по щаблях або ж кладе руку на перила.

Звуковий датчик, що дає сигнал, що управляє від голосової або шумовий команди. Треба думати, що він розуміє не тільки по-китайськи)))

 • звуковий датчик реагує на голос або бавовна, включаючи або вимикаючи світло в приміщенні або на сходовому марші.

Один з часто використовуються варіантів установки датчиків – на початку і в кінці сходового прольоту, з індивідуальним підсвічуванням кожної сходинки

Необхідно відзначити, що датчики часу, руху або навантаження нерідко встановлюють в комплексі, проводячи певну попередню настройку. Так, наприклад, система підсвічування сходів буде спрацьовувати тільки на один з них, і тільки в певний період часу, наприклад, з 19.00 до 23.00, В інший час підсвічування може бути повністю відключена, працювати в режимі неповного, менш інтенсивного освітлення або переведена виключно на ручне управління. Подібний підхід до раціонального використання наявних можливостей допоможе значно заощадити на спожитої електроенергії.

Облаштування бездротової і звичайної мережевої підсвічування

Сьогодні існує можливість облаштувати освітлення сходів не тільки від домашньої електромережі, а й від інших, більш простих і безпечних джерел.Тому далі будуть розглянуті обидва варіанти – мережевий і бездротової, які можуть бути використані для підсвічування не тільки сходи, а й іншої зони приватного будинку.

Бездротова підсвічування сходів

Зручним і безпечним варіантом освітлення сходів є бездротова підсвічування від автономних джерел живлення.

Крім зручності у використанні, бездротові системи підсвічування сходів – значно простіше в установці

Як приклад можна розглянути одну з них більш детально – це досить популярна у споживачів бездротова система підсвічування сходів «LED STAIR S-5».

У комплект поставки входять: два датчика руху (на ілюстрації – поз.1), п'ять освітлювальних приладів (поз.2), і інструкція по монтажу системи. Комплект вже налаштований на певну частоту передачі керуючих сигналів, і ніякого втручання, тобто додаткового регулювання – не потрібно. Кожен з модулів працює від звичайних батарейок. При використанні якісних елементів живлення, їх комплекту вистачає, по запевненнях виробника, приблизно на один рік.

Бездротовий комплект для освітлення сходів «LED STAIR S-5»

До переваг подібних бездротових систем освітлення сходів можна віднести наступні моменти:

 • Відсутність необхідності включати основне освітлення.
 • Відсутність витрат за електроенергію.
 • Можливість користуватися підсвічуванням навіть при повному тимчасовому відключенні будинку електропостачання.
 • Завдяки наявності вбудованих датчиків освітленості, підсвічування включається тільки в темний час доби. Цим досягається дуже економне витрачання заряду елементів живлення, яких повинно вистачати на рік експлуатації в такому режимі.
 • Проста установка комплекту не вимагає досвіду роботи з небезпечними для життя напругою, тому може бути виконана самостійно, без залучення фахівців. Світильники можуть бути закріплені на стіні або безпосередньо на ступенях, їх прикручують саморізами або ж клеять на двосторонній скотч. Одним словом, «конструктор для дилетантів».
 • Для монтажу світильників і датчиків не доведеться свердлити отвори або руйнувати канали для прокладки кабелю.
 • Система освітлення дає приємне м'яке світло, від якого не втомлюються очі.
 • Експлуатація системи відрізняється високим ступенем безпеки. Високої напруги немає, апріорі неможливі явища перегрівання або пожежу від короткого замикання.

М'якого, приємного, не особливо інтенсивного світла з дуже раціональним витратою потенціалу елементів живлення – цілком достатньо для нормального освітлення сходинок

Для кожного освітлювального елементу потрібно три батарейки типу «ААА» (як їх люблять називати – «мізинчикових»). Підсвічування включається при спрацьовуванні датчика руху на появу біля нього людини, а вимикається через 18 секунд після того, як рух було припинено.

Установка таких світильників і датчиків (а вони – абсолютно однакові за розмірами і принципам кріплення на поверхні), не важко буде навіть для абсолютно не досвідченого господаря

Невеликі габарити, простота установки, безпека – і це ще при досить значній «зоні покриття». Так, керуючий сигнал від датчиків руху стійко приймається світильниками на видаленні аж до 15 метрів!

Орієнтовна вартість подібного комплекту – від 5500 до 6000 рублів.

Відео: Автономна світлодіодне підсвічування сходів – комплект «LED STAIR S-5»

Електрична підсвічування від мережі

Зробити розводку електричних і керуючих кабелів – набагато складніше, тому для цього процесу будуть потрібні певні знання, гранична обачність і вміння працювати зі спеціальними приладами та інструментом. Тому найчастіше для виконання монтажу мережевий підсвічування запрошують фахівця.

У зв'язку з досить великим обсягом робіт, обійдеться цей варіант установки освітлення набагато дорожче.Для його монтажу, крім самих освітлювальних приладів, буде потрібна велика кількість проводів різного типу і перетину, датчики руху, якщо планується автоматичне включення системи, блоки живлення, реле, контролери підсвічування і інші елементи, які необхідні для комутації загальної схеми. Крім цього, не обійтися і без ізоляційної гнучкою гофрованої трубки, в яку полягає електричний кабель при його прихованій прокладці.

 • Першим кроком вибирається або складається електрична схема розводки кабелів.

Приклад електричної схеми підсвічування двухмаршевой сходи, з автоматикою, що реагує на рух (система «Аргос» з чотирма датчиками)

 • Далі, орієнтуючись на складену схему, купуються всі необхідні елементи, скільки їх буде потрібно, буде залежати від розміру сходи, виду світильників і їх кількості. Нерідко в магазинах пропонуються і вже укомплектовані системи для одне – або двухмаршевой сходи.
 • Потім, згідно зі схемою прокладаються комунікації. Найчастіше доводиться вдаватися до штрабленіе стін. Інший варіант – використання накладних або плінтусних кабель-каналів, але це вже залежить від типу виконаної або тільки задуманої обробки в районі сходових прольотів.
 • Живлення світильників також може бути різним – залежно від їх типу. Найпростіше і безпечніше встановити світлодіодні стрічки. Складніше буде монтаж бра або точкових світильників, які, як правило, монтуються врівень з обробкою стін. Залежно від схеми і обраного принципу роботи освітлювальної системи, проводиться комутація приладів, що забезпечують її працездатність і управління. Досить часто доводиться використовувати додаткові блоки живлення і драйвери для освітлювальних приладів.

Очевидно, що якщо немає стійкого уявлення про принцип роботи системи, про те, як проводиться розводка і правильна комутація, краще за все не братися за цю роботу самостійно, а довірити її професійному електрику. Краще не ризикувати – допущені помилки або в прокладці магістралей – це всього лише зіпсована оздоблення і зайві турботи по і приведення інтер'єру в порядок. Але ось неправильно комутована електричний ланцюг може привести не тільки до виникнення замикання і відключення всього будинку від електроживлення, але і до серйозної електротравми і навіть до пожежонебезпечної ситуації.

Типи ламп для підсвічування сходів

У цьому розділі статті варто хоча б коротко розглянути типи ламп, які використовуються в світильниках, призначених для підсвічування сходів. І розглядати їх слід як в контексті безпеки, так і в економічності використання.

 • галогенові лампи підходять для різних світильників, що мають відповідний цоколь. Вони дають рівномірне яскраве освітлення приміщення і є досить економним варіантом (у порівнянні зі звичайними лампами розжарювання). Однак, до їх недоліків можна віднести сильне нагрівання при світінні, вбудовувати такі світильники, наприклад, в дерев'яні сходи – дуже небезпечно. Втім, занадто яскраве світло на сходах буває і не особливо потрібен.

Ціни на вбудовану підсвітку

Крім того, галогенові лампи дуже чутливі до скачок напруги, тому швидко перегорають.

 • неонові лампистворюють м'яке розсіяне освітлення приємне для очей і не створює тіней. Цей вид ламп відрізняються довгим терміном служби, і цілком підходить для установки під жорсткі ступені, які не прогинаються при ходьбі по ним.

Неонові лампи – дуже хороший, здавалося б, варіант для підсвічування ступенів. Але «ніжність» таких освітлювальних приладів, тобто нестійкість з навіть незначних механічних навантажень, часто відлякує споживачів

Явним недоліком цього виду світильників є їх крихкість, тому вибираючи їх для підсвічування, необхідно подумати про надійне захисному корпусі, які захистить лампи від механічних впливів.

 • Світлодіодні світильникив останні роки стають все більш популярними, оскільки володіють численними перевагами, до яких можна віднести:

– Вони представлені в дуже широкому асортименті – за формами, типами цоколів, потужності створюваного світлового потоку, колірної і т.п. Це дозволяє підібрати потрібний варіант для конкретного світильника – стельового або настінного, люстри або бра, точкового або стрічкового і т.п ..

Звична форма лампи, але вже зі світлодіодним «начинкою». Але це лише один приклад із найширшого розмаїття світлодіодних приладів

– Під час світіння нагрів лампи, стрічки або трубки – дуже помірний, що робить їх пожежобезпечними;

– Світлодіодні світильники – надзвичайно економні. Їх споживання електроенергії, в порівнянні з аналогічними по світловіддачі лампами розжарювання, відрізняється майже на порядок!

– Крім економічності в енергоспоживанні, вигода у використанні світлодіодних світильників ще і в дуже значному терміні їх експлуатації, тобто в закладеному «моторесурс».

Різноманітність світильників і правила їх розстановки в приміщеннях

Вище були названі найпопулярніші освітлювальні прилади, що застосовуються для підсвітки сходів. Але сучасний ринок багатий і іншими пропозиціями. Якщо цікава інформація про правильність вибору і розстановки освітлювальних приладів, перейдіть за посиланням до статті нашого порталу – «Типи світильників і розрахунок освітлення приміщення» .

Типи освітлювальних приладів і місце їх установки для підсвічування сходів

Для підсвічування міжповерхових переходів використовують різні світильники, які мають у своєму розпорядженні в різних областях самих сходів або на оточуючих поверхнях.

Як джерела світла можуть бути застосовані:

 • Освітлювальні стрічки або трубки.
 • Точкові світильники, що вбудовуються або накладні.
 • Настінні бра.
 • Верхнє освітлення за допомогою люстр.

Тепер кожен з варіантів варто розглянути окремо, попутно оцінивши їхні переваги і недоліки

Світлодіодні стрічки або трубки

Підсвічування світлодіодною стрічкою або трубкою зі світлодіодними елементами – досить популярна, так як має безліч переваг перед іншими способами освітлення сходів. Все необхідне для монтажу даної системи можна знайти в спеціалізованому магазині електротоварів.

Ціни на комплект розумною підсвічування для сходів

Як стрічка, так і трубка продаються метражем, тому перш ніж вирушати за покупкою, необхідно зробити виміри областей, де буде встановлене підсвічування.

Світлодіодна стрічка – можна придбати потрібну довжину, так як в магазині вони нарізаються за бажанням замовника, з кратністю зазвичай 500 або навіть 250 мм.

Світлодіодна стрічка – це світлодіоди, зупинено в прозору гнучку, але міцну пластикову стрічку, з певним кроком. Нагадує ця конструкція ялинкову гірлянду. Світлодіодні стрічки можуть мати різний колір, але самим затребуваним залишається білий, який може бути холодним або теплим. Для підсвічування сходів підійде будь-який варіант, тому вибір залишається за власниками будинку.

Купуючи стрічку або трубку зі світлодіодами, в комплект до неї необхідно обов'язково придбати кабелі, контролер, вимикач і датчики реагування, якщо планується автоматизувати систему. При цьому необхідно враховувати, що всі ці супутні прилади необхідно буде десь розмістити і «замаскувати».

Деякі варіанти світлодіодної стрічки мають клейову основу, тимчасово закриту захисної підкладкою, яка знімається безпосередньо перед монтажем підсвічування. Така опція значно полегшує і прискорює монтаж освітлювальної системи.

Світлодіодні стрічки використовуються для установки під сходинки, в спеціальний короб на стіні, що йде уздовж сходової конструкції, або ж під поручні огорожі.

Світлодіодна стрічка, наклеєна під поручні, вигідно прикрашає область сходи, даючи м'яке світло на ступені, а також оригінально розділяючи стіну на більш світлий і темний ділянки.

Варіантів монтажу світлодіодних гнучких приладів – дуже багато, і вище перераховані тільки деякі з них. Гнучкість і можливість вільного варіювання довжини відкриває широкі простори для творчих експериментів, аж до створення зі стрічок або трубок світлових окремих малюнків або навіть цілих панно.

Завдяки всім перерахованим якостям цього різновиду підсвічування, її можна використовувати для сходів, виконаних в будь-яких стилях. Головне – це підібрати потрібний колір і вдале місце розташування світлових елементів.

Орієнтовна схема підключення світлодіодних стрічок або трубок до електромережі через блок живлення.

Для того щоб підключити стрічки до електроживлення, її нарізають на відрізки (зазвичай – не довше п'яти метрів, але це обмовляється виробником). Кожен з таких відрізків окремо повинен бути підключений до електричного кола, створеної спеціально для підсвічування сходів.

До переваг освітлення за допомогою світлодіодних стрічок або трубок можна віднести наступні якості цих елементів:

 • Доступна ціна на систему освітлення.
 • Простота установки.
 • Невеликий витрата електроенергії.
 • Можливість створювати різні світлові ефекти.
 • Мінімальні ризики виникнення електричним струмом чи пожежі.
 • Тривалий експлуатаційний термін.
 • При виході з ладу одного світлодіода, не доведеться міняти стрічку, так як інші елементи будуть працювати як і раніше.

Точкове освітлення сходів

Дуже ефектно виглядає точкове підсвічування сходових маршів, яка облаштовується з застосуванням невеликих світильників. Ці прилади так і називаються «точковими», і їх встановлюють з певним кроком на одній або декількох поверхнях, уздовж сходів або безпосередньо на її щаблях.

Точкове освітлення не настільки давно стало звичним, але відразу завоювало найширшу популярність

Щоб розібратися, які варіанти установки точкових світильників існують, найпопулярніші з них варто розглянути трохи докладніше:

 • Настінне точкове освітлення. Подібний спосіб установки приладів найкраще передбачити до облицювання стіни, до якої примикає сходи. Це пов'язано з тим, що проводка повинна бути захована під оздоблювальним матеріалом.

Точкове підсвічування на стіні вздовж сходового маршу, з вельми оригінальним променевим розсіюванням світла

Найзручнішим варіантом обробки стін під точкове освітлення є гіпсокартон, в ньому зручно облаштовувати акуратні отвори необхідного розміру і встановлювати в них точкові світильники, які можуть мати різні форми. Гіпсокартон відмінно вирівнює стіни, а також на нього добре закріплюється будь-яка декоративне оздоблення.

 • Точкові світильники в ступенях. Для того щоб облаштувати цей варіант освітлення, в ступенях необхідно за допомогою свердла-коронки, відповідного діаметру світильника, просвердлити отвори. Однак, щоб електричні світильники працювали, їх необхідно підключити до електромережі, а для цього доведеться провести кабель під поверхнями ступенів. Якщо ж цього не зроблено при будівництві сходів, то для прокладки кабелів, необхідно буде демонтувати деякі деталі конструкції, а потім, після закінчення робіт, встановити їх на місце. Цей процес ускладнює облаштування підсвічування.

Точкові світильники так само, як і світлодіодні стрічки можуть висвітлювати сходи різним кольором. До речі, підніматися по таких сходах, не має зовнішньої огорожі, в потемках – дуже ризикована справа

Якщо ж монтаж світильників проводиться одночасно зі зведенням сходи, то вони можуть бути встановлені по-різному – по одному в центрі ступені або ж два по її краях. Найчастіше вибирається другий варіант установки, хоча і одного світильника на сходинку зазвичай буває цілком достатньо. При цьому можна буде заощадити не тільки на покупку електроприладів, а й на споживаної електроенергії.

Точкові світильники, врізані в подступенки, добре висвітлюють поверхню ступенів

Інший варіант установки такого підсвічування – це розміщення точкових освітлювальних приладів в поверхні подступенка. Якщо світильники встановлюються за таким принципом, то що випромінюється ними світло буде повністю висвітлювати нижележащую щабель, що, погодьтеся, досить зручно.

 • Підлогові світильники. Якщо рішення зробити для сходів підсвічування прийшло після того, як сходи була побудована, а свердлити ступені або стіни немає бажання, то можна встановити їх уздовж стіни або балясин, направивши світло на поверхню ступені. Для цієї мети в спеціалізованих магазинах представлені невеликі підлогові прожектори, які закріплюють до східців саморізами або фіксуються на самоклеящуюся основу. Перевага цього виду приладів полягає в можливості напряму світла в потрібну зону.

настінні бра

Для освітлення сходів, виконаних в деяких стилях, ідеально підходять настінні бра, які мають сучасні або ж ретро-форми.

Настінні бра, навішені уздовж сходових маршів, цілком впораються із завданням ефективного їх освітлення

Цей вид освітлювальних приладів навішується на стіну, на закріплені на ній кронштейни. Електропроводка для них замаскується в стіні або ж під сходами. Якщо немає можливості або бажання руйнувати поверхні, то на них фіксується спеціальний декоративний кабель-канал, через який до світильників і буде проведено електроживлення.

Бра дають більш інтенсивне освітлення, і кожен з них здатний висвітлити досить велику площу, тому їх потрібно набагато менше, ніж точкових світильників, Так, їх розташовують з зразковим кроком в 1000 ÷ 1500 мм – це відстань буде залежати від довжини сходових маршів. Для одномаршових сходів часто буває цілком достатньо навіть одного світильника. Якщо сходи складаються з двох маршів, що з'єднуються майданчиком або забіжними сходинками, то на цьому повороті необхідно обов'язково встановити бра, яке освітить не тільки саму площадку, а й найближчі до нього частини сходових маршів, що особливо важливо, якщо вони мають складну конфігурацію.

Кілька прикладів використання бра для освітлення сходів

При облаштуванні освітлення за допомогою бра, їх зазвичай об'єднують в один електричний ланцюг і підключають до єдиного вимикача. Якщо до цього ланцюга буде приєднаний датчик руху (один або кілька), то цілком можна зробити і систему, яка буде автоматично включати бра по ходу, який піднімається сходами людини.

Дізнайтеся, чому перегорають світлодіодні лампочки, з нашої нової статті на нашому порталі.

Дизайнерське оформлення бра можна підібрати так, щоб вони ідеально гармоніювали з основним світильником холу.

Освітлення сходів люстрою

Підсвічування сходів люстрою буде до місця, при наявності в будинку високих стель і оформлення інтер'єру у відповідному стилі. Природно, люстра повинна гармоніювати з усіма елементами конструкції сходів і облицювання стін.

Якщо над сходовим маршем є висока стеля, то освітлення можна організувати і за допомогою оригінальної люстри, що гармонує з стильовою обробкою інтер'єру

У стандартному приватному будинку цей варіант оформлення сходів можна зустріти досить рідко, так як для нього повинні бути створені вище названі умови. В основному цей вид підсвічування використовується в громадських будівлях, наприклад, в готелях або супермаркетах.

Якщо ж запланований саме такий варіант освітлення, то кабель для підключення люстри приховують в перекритті або підводять через горище.

Люстра, підвішена навіть над двухмаршевой сходами, забезпечить повне висвітлення всієї конструкції.

Люстра може мати вельми химерні форми, відрізнятися кількістю ламп і їх типом

Досить часто для освітлення сходів у великих будинках з просторими сходами використовуються каскадні люстри, на яких освітлювальні прилади повинні бути розташовані на різних рівнях або у вигляді спіралі, що дає можливість одночасно висвітлити всю підйомну конструкцію.

Комбінований варіант освітлення

Відмінним варіантом освітлення буде використання кілька типів освітлювальних приладів, які можуть включатися одночасно або окремо. Наприклад, якщо необхідно підсвітити тільки ступені, то на або під них можуть бути вмонтовані точкові або стрічкові світильники. А при необхідності освітити все приміщення – включаються бра, навішені на стіні уздовж конструкції.

Приклад комбінованої підсвічування сходів. Кожна з систем може працювати незалежно від іншої

Таке освітлення може бути підключено до автоматичного управління, режим роботи якого програмуються господарями потрібним чином.

Основні критерії вибору підсвічування для сходів

Отже, розібравшись з різнобічними особливостями підсвічування сходів, необхідно підсумовувати їх, виділивши критерії, яким має відповідати освітлення цієї зони.

Вибираючи систему підсвічування сходів, необхідно спиратися на деякі критерії її оцінки

До них можна віднести наступні моменти, які слід врахувати: при виборі системи і приладів для її реалізації

 • Економічність створюваного освітлення, так як підсвічування буде включатися досить-таки часто, якщо сходи експлуатується постійно.
 • Забезпечення безпечного пересування за будь-яких обставинах, що склалися. Дуже важливо, щоб на сходах, по можливості, було передбачено автономне освітлення, на випадок вимкнення електроенергії. Це може бути світлодіодний світильник або лампа, яка отримує енергоживлення від батарейки або ж акумулятора. Така передбачливість допоможе уникнути травмонебезпечних ситуацій в період повного відключення електроенергії в будинку, яке, на жаль, не є чимось неймовірним. І особливе значення це набуває, якщо міжповерхових перехід, на догоду, можливо, будь-яким дизайнерським міркувань, не має надійного зовнішнього огородження.
 • Підсвічування сходових прольотів особливо необхідна, якщо приміщення, в якому вони розташовані, не має природного освітлення.
 • Безумовно, важливим критерієм вибору буде гармонійне поєднання підсвічування зі стилем інтер'єру і особливостями обробки самих сходів.
 • Освітлення повинне бути спокійним і приємним, не викликати неприємних відчуттів, не сліпити очі. Слід уникати такого розміщення приладів, при якому потік світла буде направлятися в обличчя людині, що переміщається по сходах.
 • Ну і, звичайно, кожен з вибирають систему господарів повинен оцінити свій власний потенціал в плані можливості її самостійного встановлення або необхідності вдатися до виклику фахівця.

Ось тепер, ознайомившись з основними способами організації підсвічування сходів, зрозумівши, які світильники підходять для цієї мети, можна переходити до розробки власної схеми освітлення і до складання переліку всього необхідного для її монтажу.

Сподобалася стаття?
Збережіть, щоб не втратити!