Свердловини на воду види, типи та різновиди

За яким принципом класифікують свердловини на воду

Класифікація водоносних шарів

Підземні води розташовуються на різних рівнях. Одні придатні тільки для технічних потреб. Інші можна використовувати в якості питної води. Чим глибше шар – тим чистіше вода.

Водні горизонти можна розділити на напірні і безнапірні.

верховодка

Це найближчі до поверхні безнапірні підземні води, розташовуються на глибині від 1 до 5 метрів. Вони не мають суцільного поширення. Носять сезонний характер, утворюються в період активного танення снігу або в сезон дощів. В інший час швидко випаровуються або просочуються в глибші шари ґрунтових вод. Утворюються над локальними водоупорами, в якості яких виступають прошарки щільних порід: лінзи глин або суглинків. Також верховодка може накопичуватися і без водоупоров в періоди рясного зрошення при повільному просочуванні.

В легко проникних піщаних грунтах верховодка не утворюється. Для її освіти потрібні більш щільні лесові ґрунти, суглинки. Використовувати таку воду можна тільки в технічних цілях. Для пиття вона не придатна, тому що сильно забруднена.

Грунтові води

Розташовані на першому від поверхні водотривкому шарі. Це постійний водний горизонт, в різних місцевостях розташовується на різній глибині від 5 до 20 метрів. Утворюються за рахунок опадів і інфільтрації поверхневих вод.

Можуть розташовуватися між двома водотривкими шарами, або бути обмеженими їм тільки знизу. Залежно від цього є напірними або безнапірними. Їх рівень залежить від пори року: підвищується навесні та восени, влітку знижується.

Грунтові води легкодоступні, можуть використовуватися для господарських потреб, а також для пиття і готування при додаткової фільтрації і кип'ятінні.

міжпластові води

Розташовуються між двома водотривких шарами гірських порід, знаходяться під тиском. Можуть розташовуватися на глибині від 20 метрів.

Деякі верстви добре очищені від небажаних домішок вищерозташованими товщами, не вимагають очищення і знезараження. Можуть використовуватися для пиття і господарських потреб без додаткової обробки.

Артезіанський шар – одна з різновиду міжпластовому вод, відрізняється високим тиском і постійним рівнем.

різновиди свердловин

Свердловини можна поділити за призначенням і за методом виконання.

розвідувальна

Щоб визначити оптимальне місце для буріння, використовують народні способи спостережень, метод з рамками. Але існує сучасний спосіб визначення глибини пролягання підземних вод – буріння розвідувальних свердловин.

Для розвідки використовують бур невеликого діаметру. Якщо шукати верховодку – досить діаметра 10 сантиметрів, щоб дістатися до грунтових вод – 20 см. Для пошуку більш глибоких шарів застосовують більший діаметр. У розвідувальну свердловину опускають спеціальний зонд, що дозволяє зрозуміти, на якій глибині залягають водоносні породи.

абиссинская фільтрова

Це найпростіший спосіб забезпечити заміський будинок і ділянку водою. Для її пристрою використовується пластикова або металева труба діаметром 2,5 – 4 см з гострим металевим наконечником. У нижній частині встановлюються фільтри.

Труба забивається на глибину 10-20 метрів. Зверху встановлюється електричний або ручний насос. Залежно від насиченості водоносного пласта продуктивність абіссінки може досягати 3-5 кубічних метрів на годину.

 1. Низька вартість. Для абиссинской свердловини не потрібні дорогі матеріали.
 2. Роботи по установці можна зробити самостійно, без залучення складної бурової техніки.
 3. Висока швидкість установки. Роботи можна закінчити за кілька годин.
 4. Можна влаштувати в будь-якому місці ділянки, а також в підвалі або гаражі.
 5. Довговічність. Якщо свердловину облаштувати правильно, вона прослужить 15 – 30 років.

Але є у неї і недоліки:

 1. Абіссінську свердловину можна встановлювати тільки на пісок. Якщо в землі залягають більш тверді породи: вапняк, товсті шари глини – облаштування її неможливо.
 2. Відстань від електричного насоса до дзеркала води повинно бути не більше 8 м. Якщо водоносний шар залягає глибше, необхідно робити кесон і опускати насос нижче.

фільтрова піщана

Піщаний водоносний шар знаходиться більш глибоко. Така свердловина буриться на 20-35 метрів. Якщо поблизу від ділянки немає сільськогосподарських угідь, вигрібних ям, то швидше за все вода буде чистою і придатною для харчових потреб.

Буріння проводиться до тих пір, поки не буде досягнуто перший піщаний водоносний рівень. Для пристрою свердловини використовується бетонна труба діаметром 130 – 150 мм. У частині, яка занурена в пісок, встановлюється фільтр. Для підйому води застосовується заглибний насос.

Термін служби фільтрової свердловини залежить від декількох факторів:

 • частоти використання – чим частіше качати воду, тим довше вона служить;
 • від складу шару – якщо грунт складається з піску з великими фракціями і великою кількістю домішки гравію, свердловина прослужить довго.

Плюси свердловини на пісок:

 • для буріння використовується малогабаритна техніка, що особливо важливо на облаштованому ділянці;
 • відносно невисока вартість;
 • використання недорогого насоса;
 • швидкий процес буріння (1 – 2 дні).
 • низька продуктивність (до 1 кубічного метра на годину);
 • нестабільна якість;
 • сезонні коливання рівня.

Піщані свердловини найбільш поширені завдяки оптимальному співвідношенню вартості монтажу, якістю та кількістю води.

Артезіанська (на вапняк)

Свердловина на вапняк забезпечує велику кількість чистої питної води. Глибина її залежить від залягання вапнякового шару, вона може досягати від 40 до 100 метрів. У деяких випадках роблять свердловини глибиною до 200 метрів.

Для буріння необхідна потужна установка роторного типу. До обсадної трубі також застосовуються підвищені вимоги, тому що у випадку несправності ремонтувати її на великій глибині проблематично. Ідеальним рішенням є металопластикова труба. Для підйому води використовуються потужні насосні станції.

Переваги артезіанських свердловин:

 • висока якість води;
 • хороша продуктивність (до 10 кубічних метрів на годину);
 • відсутність сезонних коливань рівня і якості;
 • довговічність (до 50 років);
 • не потребує обслуговування.
 • висока вартість робіт;
 • тривалий процес буріння (до 7 днів);
 • потрібна участь габаритної техніки, краще бурити свердловину на необлаштованому ділянці.

Висока продуктивність свердловини дозволяє використовувати її на кілька ділянок.

Яку свердловину краще облаштувати на ділянці

При виборі типу свердловини власники заміських будинків як правило керуються бюджетом і доступністю ділянки для техніки буріння.

Також на прийняття рішення впливає дія статті 19 Закону «Про надра» зі змінами і доповненнями, внесеними в 2017 році. Відповідно до змін для облаштування артезіанської свердловини необхідно отримати ліцензію на право користування надрами. Для абиссинских і фільтрових свердловин реєстрація не потрібні.